İzmir Dövme Yankee Tattoo & Piercing

Site İçi Arama
Kategoriler
Son Eklenen Modeller
Son Yorumlar

DÖVME – TATTOO NEDİR?

DÖVME – TATTOO NEDİR?

Dövme sanatı,
insan derisi üstünde uygulanan işaret ve desenlerin genel ifade şeklidir. Dövmenin tarihçesini incelediğimizde, geçmişte dövmenin Hint, Japon, Amerika yerlileri ve Afrika kabilelerinde kötü ruhlara ve hastalıklara karşı koruyucu olarak veya süs amaçlı yapıldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra, kişinin toplum içerisindeki statüsünü de ortaya koymak amaçlı yapılan bazı dövmeler, bireyin köle, efendi, ergen, işçi gibi konumunu belirlemek nedeniylede yapılabilmiştir. Dövmenin hayli eski zamanlara ait olduğu MÖ 2000’lerde, eski Mısır mumyalarında görülmektedir. Galyalılar, Traklar ve Britonlar’da dövmeli toplumlara örnektir. Eski Yunan ve Romalılar, suçlularına ve kölelerine durumlarını belirlemek amacıyla dövmeler yapmışlardır.

Tattoo sözcüğü Tahiti dilindeki tautau sözcüğünden türetilmiştir ve dövme kelimesini ifade etmektedir. Dövme 20. yüzyılın başlarından itibaren genellikle de denizcilerde yaygınlaşarak devam etmiştir.

Dövme yapılırken hijyene önem verilmemesi ve bulaşıcı hastalıkların kişiden kişiye bulaşması riskleri sonucunda dövmenin ulu orta yapılması yasal düzenlemelerle yasaklanarak, lisanslı profesyonel dövme stüdyolarında yapılması gereği düzenlenmiştir. Bu dövmeciler sayesinde dövme sanatı giderek ilerleme göstererek son yıllarda profesyonel dövme ustalarının yaygınlaşmasına ortam hazırlamıştır.
Modern dövme teknikleri sayesinde, eski yöntemlere kıyasla daha az acıtan dövmeler, sağlık bakımından da daha az zararlı boyalarla yapılmaktadır. Dövmede kullanılan makinelerde, yüksek devirde girip çıkan iğne düzenekleri sayesinde, deri üzerinde resim yapılıyormuş şeklinde rahat ve daha az hata payı olan dövmeler oluşturulmaya başlamış buda dövme sanatını geliştirmiştir.

Dövme yaptırılan stüdyonun temiz ve steril olması en önce dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kişiden kişiye kan yoluyla bulaşan hastalıkların önüne geçilebilmesi için, her kullanımdan sonra iğnenin yenilenmesi gerekmektedir. Bu konulara dikkat etmeyen dövmecilere dövme yaptırılması doğru değildir.

3d-dovme-021

dovme-sanati
Dövme boyası mürekkebi;
Dövme mürekkebinin içeriğinde, plastik, hayvan kemiği, bir takım metaller gibi faklı maddeler bulunmaktadır.

Dövme Bakımı Nasıl yapılır?
Dövme yapılması kadar dövme bakımı da bir o kadar önemli bir konudur. Dövme yaptıran kişinin ilk bir haftaya çok dikkat etmesi gerekmektedir. Dövme yapılan bölgenin bir süre boyunca, su ve güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Su değdirmeniz halinde, sudaki mikroplar dövmenizin iltihap kapmasına neden olabilir. Güneş ışınları ise, renkleri soldurma riski taşımaktadır. Dövme bitmesinin ardından antibiyotikli kremlerle tedavi aşaması uygulanır.

Dövme modeli seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar;
Dövme yaptıracak kişinin seçtiği model veya simgenin tam olarak neyi ifade ettiği konusuna çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özelliklede kalıcı dövme yaptıran kişilerin, sonrasında pişmanlık yaşamamaları için vücutlarında kullanacakları simgeler ve desenler ile ilgili fikirlerini iyi analiz ederek uygulatmaları sonrasında mutlu bir şekilde ömür boyunca dövmelerini taşımalarını sağlayacaktır. Örneğin, sevgililerinin isimlerini dövme yaptıran çiftlerin bir süre sonra ayrılmaları tatsız bir gelişme olmaktadır. Bütün bu olasılıklar üzerinde başta düşünülerek hareket edilmesi daha faydalıdır.

Dövme çeşitleri; Dövme yaptırmadan önce çeşitlerini incelemek önemli bir konudur. Daha öncede belirttiğimiz gibi sonrasında bir pişmanlık yaşamamak için, öncesinde konunun derinlemesine incelenmesi ve düşünülmesi gerekmektedir. Dövme çeşitlerini sıralayacak olursak; Tribal dövme, old school dövme, new school dövme, hayvan dövmeleri, biyomekanik dövmeler, ortaçağ dövmeleri ,trash polka dövmeler, cover up (kapatma) dövmeler şeklinde sayabiliriz.

tribal

294721-669x272

 

trash polka

savasci-dovmeleri

 

Hamilelik süresince dövme yaptırılabilir mi?
Normal sürelerde bile dövme yaptıracak kişinin bir çok konuya dikkat etmesi gerekirken, hamile bir kadının dövme yaptırması büyük riskler barındırmaktadır. Öncelikle hamile kadın normalden daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu hassaslık süresinde başta da belirttiğimiz şekilde, kan yoluyla hastalık bulaşma riski taşıyan bir olay olduğu için ne anneye nede bebeğe bu riski göze alması önerilmez.

Copyright © 2014 by Artı Teknik Up